Kintsugi – Древното изкуство на безценните белези
Kintsugi (金継ぎ, “съединяване чрез злато”), още познато и като kintsukuroi (金繕い, “възстановяване чрез злато”), е старо японско изкуство за поправяне на счупени съдове чрез запълването на отчупените части с лак, съдържащ прах от злато, сребро или платина, като техниката силно наподобява тази на друга известна японска техника – Maki-e (蒔絵).
Като философия, Kintsugi възприема разрухата и поправянето ѝ като част от историята на обекта, вдигаща неговата стойност, а не като нещо, което трябва да бъде скрито.
Техниката Kintsugi се вписва перфектно и в естетиката на японското Уаби Саби – философията на „скромната простота” или „патината на времето”. Същността ѝ е в приемането на слабостите и недостатъците. Японската естетика високо цени детайлите подчертаващи износването на предметите следствие дългогодишно използване. Естетическото маркиране на пукнатините и следите от поправката се разглеждат в контеста на продължението, а не завършека живота на вещите.
Kintsugi 金継ぎ също е близо и до японската философия Musin (Eng.) („чистия разум”), с нейната концепция за непривързване към нещата, приемане на промените и съдбата като аспекти на човешкия живот. Запълвайки пораженията със злато, Kintsugi ги кара да се откроят по по-красив и пленяващ начин, за да припомни за непостоянството и превратностите на съдбата. Kintsugi е и проявата на емпатия и съчувствие към вещите и е свързано с добре известната в Япония философия под името Моно-но-аваре /печалното очарование или тъжния чар на нещата/.
От там и преклонението пред тленността на временното е издигнато в култ, а красивата му трогателност – в естетически принцип.
Kintsugi 金継ぎ ме тегли към себе си от години , но едва преди седмици реших да опитам да се превъплатя в Kintsugi 金継ぎ майстор за първи път.
В деня, в който се реших на това, бях като призрак. Имах доста лош ден и без да искам бутнах от шкафа една от чашите за кафе от сервиза, който бе последен подарък от баба ми, преди да почине.
Сещате се, сантименталната стойност беше огромна.
Виждайки чашата на парчета , се ужасих.
Не искам да ви разказвам какво преживях в този момент, защото не мога.
Това не беше просто чаша за мен и беше немислимо да я изхвърля просто ей така от живота си.
В този момент си спомних за Kintsugi 金継ぎ и беше решено – трябваше да опитам да оправя чашата и тя щеше да се превърне в най-красивата чаша на света.
С цялото си налично старание събрах парченцата, взех необходимите материали (за щастие разполагам с тях покрай другите си хобита) и подредих всичко на “творческата си масичка”.
Познавах техниката отлично от години, тъй като любопитството ми често ме спираше на различни видеа, а и книги относно всяка малка тънкост на този занаят.
Да приложа тези знания на практика бе истинска магия.
Така, без да изпадам в подробности, за кратък отрязък от време моята чашка се прероди и превърна в най-красивата чашка на света,съшита със сребро, а аз станах истински Kintsugi 金継ぎ майстор, готов да покаже на целия свят как “непоправимото” всъщност далеч не е непоправимо и всеки белег е красив, уникален и безценен, и трябва да бъде обичан и ценен.
Kintsugi 金継ぎ учи на любов, търпение и предава знанието, че нищо което е счупено, не е безвъзвратно изгубено и ако намериш подходящата сплав и положиш необходимите грижи, това нещо може да се превърне в един от най-ценните експонати сред собствените ти реликви.
Ако някога нещо се счупи, поправете го и пред вас ще се разкрие истински шедьовър.
Още повече,ако става дума за самите вас и собствената ви душа.
Mend yourself with gold…
Съвсем скоро моите Kintsugi 金継ぎ творения ще бъдат пуснати в продажба на https://kintsugireliquiae.eu , официалният сайт на Kintsugi 金継ぎ работилницата ми, първа по рода си в България.